ankara şeffaf plak tedavisi, ankara şeffaf plak tedavisi fiyat, ankara telsiz diş düzeltme, ankara çarpık diş düzeltme telsiz, ankara telsiz ortodonti, ankara telsiz diş düzeltme fiyatları, ankara telsiz diş düzeltme fiyatları 2021, ankara telsiz ortodonti fiyat, ankara ortodonti şeffaf plak, ankara diş telsiz diş düzeltme, ankara telsiz diş düzeltme fiyatları 2021, ankara telsiz ortodontik tedavi, ankara yamuk diş düzeltme telsiz, ankara ortodonti şeffaf plak fiyatları, ankara diş bozuklukları telsiz tedavi, ankara telsiz ortodonti tedavisi fiyatları, ankara diş telsiz düzeltme, ankara diş düzeltme telsiz, ankara telsiz ortodonti nedir, ankara eğri dişlerin telsiz düzeltilmesi, ankara diş telsiz tedavi, ankara şeffaf plak dişleri düzeltir mi, ankara yamuk dişi telsiz düzeltme, ankara ortodonti invisalign, ankara telsiz yamuk diş düzeltme, ankara dişleri telsiz düzeltme, ankara yamuk dişleri telsiz düzeltme, ankara çarpık dişleri telsiz düzeltme

Çapraşık dişlerin düzeltilmesini konu alan ortodonti tedavisinde teknolojinin ulaştığı son nokta olan “invisalign” hastalara telsiz ortodontik tedavi imkanı sunmaktadır. Invisalign, hastanın dişlerine uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerin düzeltilmesini sağlamaktadır.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) dişlerindeki çapraşıklıkların düzeltilmesi için ortodontik tedavi görmek isteyen ancak diş teli kullanmak istemeyenleri tedavi olmaya ikna etmektedir. Bu tedavi de kullanılan şeffaf plaklar dışarıdan fark edilmediği için, ortodontik tedavi görüldüğü de anlaşılmamaktadır. Geleneksel ortodontik tedavinin aksine, yiyecek artıklarının ve bakteriyel plağın tutunabildiği metal bantların, braketlerin veya tellerin kullanılmaması invisalign tedavinin sunduğu en önemli avantajlardır.

İnvisalign, her yaş gurubunda ortodontik tedavi görebilecek kişiye uygulanabilmektedir. Çocuklarda ise çene yapısına ve diş sürmesine bağlı olmakla birlikte yaklaşık 13- 14 yaşa ulaşmış olmak şartı aranmaktadır. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilmektedir. Ancak hastanın invisalign tedavisine uygun olup olunmadığı uzman doktor tarafından belirlenmektedir.

Çapraşık dişlerin invisalign teknoloji ile düzeltilmesine karar verildiğinde tedaviyi uygulayacak doktor hastanın ağzından ölçü almakta, alınan ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bir sonraki adımda ise sanal ortama aktarılmış olan dişler, bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilmekte ve her bir 0.05 mm’lik harekete göre şeffaf plaklar hazırlanmaktadır. Hazırlanan plaklar doktor kontrolünde dişlerdeki düzelme dikkate alınarak sırasıyla kullanılmaktadır. Tedavinin sonucu da üç boyutlu olarak hastaya gösterilmektedir.

Invisalign plakları her sabah ve akşam ılık suyun altında diş fırçası ile temizlenilmelidir. Invisalign tedavisinden başarılı sonuç almak için şeffaf plakların günde yaklaşık 20 saat ağızda tutulması gerekmektedir. Hastalar yemek yerken ve dişlerini fırçalarken çıkarabilecekleri plakları, uyku zamanı da dahil olmak üzere gece ve gündüz kullanmalıdır. Düzenli olarak kontrole gitmek de tedavide başarıyı etkilemektedir.

Invisalign tedavisine başlamadan önce bir yıl içinde sorun çıkarabilecek çürüklerin tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi sırasında sorun çıkarabileceği öngörülen 20 yaş dişleri de tedavi öncesinde çekilmektedir. Invisalign tedavisi Ankara’da Uzm. Dt. Zeynep Karakoç tarafından uygulanmaktadır.